تالاب لپو در مازندران بی آب شد

تالاب «لپو» در حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانکاله و شرق مازندران قرار دارد و در پی خشکسالی اخیر و برداشت بی‌رویه آب آن برای کشت برنج سرانجام به طور کامل خشک شد.

تالاب لپو در مازندران بی آب شد

تالاب لپو واقع در مازندران، در اثر خشک‌سالی‌های اخیر به طور کامل خشک شد.

این تالاب زیبا که مامن پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی بوده، در حالی در نیمه تابستان سال جاری در خاموشی کامل آخرین نم‌های رطوبتش را از دست داد که اوایل بهار امسال آبش سرریز شده و با ورود به جاده اصلی، تردد خودروهای سواری را در منطقه با مشکل مواجه کرده بود.

یک کارشناس محیط زیست فعال در شبه جزیره میانکاله روز دوشنبه با تائید خشک شدن تالاب لپو، گفت که برداشت بی‌رویه آب برای کشت برنج دلیل اصلی خشکیدن این تالاب بوده است.

وی در ادامه افزود:

بخشی از آب این تالاب در سال گذشته در قالب طرح احیای تالاب بین‌المللی میانکاله به آنجا انتقال داده شده بود.

الیاس محمدی، رئیس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست مازندران گفت:

در حال حاضر اطلاعی از خشک شدن تالاب لپو ندارم ولی پس از کسب اطلاع می‌توانم در این زمینه صحبت کنم.

لایروبی نشدن و تغییراتی که طی سه دهه گذشته در اطراف این تالاب و منطقه میانکاله رخ داد از دیگر عوامل موثر بر خشک شدن این تالاب است که به گفته کارشناسان تالاب میانکاله را هم تهدید می‌کند.

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر شامل روستاهای نمک چال، یعقوب لنگه، یکه توت، زاغمرز، زینوند، امیرآباد، عسگرآباد، حسین آباد، للهمرز و قره تپه به این تالاب‌ها وابسته است .

شغل اصلی مردم این روستاها کشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می‌کنند. تالاب لپو منبع تامین آب بیش از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و هزاران اصله درخت دست کاشت حاشیه است.

تالاب لپو از نظر تنوع گونه‌های پرندگان هم از مهم‌ترین زیستگاه‌ها به حساب میٔ‌آمد ، به طوری که دستکم ۶۰ گونه پرنده حمایت شده که هشت گونه آنها در معرض خطر اعلام شده‌اند در این منطقه شناسائی شدند. همچنین بیش از ۱۳۰ گونه پرنده غیر حمایت شده کنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این تالاب زندگی می‌کردند.

در مجموع ۲۰ گونه پستاندار که ۲ گونه آن حمایت شده است، بیش از ۱۰ گونه ماهی، چند گونه دوزیست، سخت‌پوست و انواع نرمتنان و کرم‌ها و بیش از ۱۵ گونه انواع مارها هم در این تالاب و کناره‌های آن شناسایی شده است.

پوشش گیاهی و درختی اطراف این مجموعه تالاب‌ها تنها در سال جاری دست کم ۱۰ مرتبه دچار آتش‌سوزی شده بود، موضوعی که ممکن است بر خشکیدن آن اثرگذار بوده باشد.

 

منبع : کجارو