فغانی: هرگزبه ما نگفته اند یک تیم را قهرمان کنید

داوربین المللی و برجسته فوتبال ایران معتقد است اشتباهات داوری در همه جای دنیا وجود دارد و برای کاهش اشتباهات داوری تمام جامعه فوتبال را به تعامل هرچه بیشتر دعوت کرد

به گزارش “ورزش سه”، علیرضا فغانی داور سرشناس فوتبال ایران با حضور در برنامه فوتبال برتر در خصوص موضوعات مختلف داوری و همچنین هجمه‌هایی که درطی فصل گذشته در خصوص داوری به وجود آمد بود و همچنین پیشرفت‌هایی که در بخش داوری خانم‌ها حاصل شده است صحبت کرد.

فغانی در ابتدا از تأخیر 2 ساعته ای که برای حضورش در برنامه به وجود آمده بود گله‌مند شد و گفت: «اگر به من از همان اول می‌گفتید من همان ساعت یک می‌آمدم.»

اگر همه تیم‌ها از اشتباهات ضرر کرده‌اند پس کدام سود برده است

فغانی راجع به اشتباهات داوری که در رقابت‌های مختلف فوتبال در فصل گذشته به وجود آمده بود اظهار داشت: «ما به‌هیچ‌وجه منکر اشتباهات داوری نمی‌شویم. اشتباهات داوری وجود دارد نه‌تنها در فوتبال ایران بلکه در همه نقاط جهان بعضاً شاهد اشتباهات داوران هستیم. خوشبختانه هر شب فوتبال‌های اروپایی پخش می‌شود. اگر بخواهیم یک ارزیابی و مقایسه دقیقی را درباره اشتباهات داوری بین این فصل و فصول گذشته داشته باشیم، تقریباً تفاوت محسوسی را متوجه نمی‌شویم. حالا این اشتباهات اواخر فصل یک مقدار باعث می‌شود حساسیت‌ها بیشتر شود. همان‌طور که می‌دانید از نیم‌فصل به بعد جایگاه مربیان و حتی مدیران هم متزلزل می‌شود. خب معمولاً وقتی حساسیت‌ها افزایش می یابد اولین کسانی هم که موردحمله قرار می‌گیرند داوران هستند. حالا خوشبختانه در برنامه شما بررسی کردید که چه تیم‌های متضرر شدند و چه تیم‌های نفع بردند. آن تیم‌هایی که مثلاً ادعا می‌کنند اگر در فلان بازی، فلان سوت اشتباه بر ضرر ما زده نمی‌شد ما فلان رتبه را به دست می‌آوردیم درحالی‌که باید این را هم در نظر بگیرند که همان تیم‌ها در بسیاری از اوقات از اشتباهات داوری منتفع شده‌اند. معمولاً این تیم‌ها دفتری که در این خصوص تنظیم می‌کنند فاقد ردیف بدهکاری است و دوستان فقط قسمت طلبکاری را ذکر می‌کنند. من معتقدم واقعاً از فصل بعد باید با تمام کسانی که این حواشی را به وجود می‌آورند برخورد شدید تری بشود.»

ستاره‌ها باید در گفتارو رفتارشان دقت بیشتری کنند

وی در ادامه با اشاره به صحبت‌های بیرانوند در هفته گذشته که گفته بود جام حذفی را به ما نمی‌دهند خاطرنشان کرد: «خب اگر دقت می‌کردید در این آیتم که شما نشان دادید همین تماشاگران هم همان حرف بیرانوند را می‌زدند. به‌هرحال مردم نگاه می‌کنند و می ببیند که ستارهایشان چه می‌گویند. خب شما در نظر بگیرید یک داور با این جو ملتهب، با آن مشکلاتی که خودش دارد و آن حق‌الزحمه اندک، باید به وسط زمین برود و بین میلیاردرها قضاوت کند؛ بپذیرید کار سختی است.»

وقتی نتوانستیم VAR را پیاده کنیم ‌به پلان دوم رجوع کردیم

وی درباره فنّاوری VAR و کمک‌داور پشت دروازه هم افزود: «ما وقتی نتوانستیم پروتکل سخت‌افزاری این سیستم را تأمین کنیم به پلان دوم رجوع کردیم که همان کمک‌داور پشت دروازه بود. اینکه ما دائم این بچه‌ها را بکوبیم که این کمک‌داور پشت دروازه چه‌کارمی کند منصفانه نیست. واقعاً وقتی‌که انتقاد می‌کنید این نکته راهم در نظر داشته باشید که با توجه به ضیق وقت و فرصت اندک کلاس‌های آموزشی، این کلاس‌ها را به‌صورت فشرده فقط برای داوران وسط برگزار کردیم. ضمن اینکه این کار باعث به وجود آمدن تجربه خوبی هم برای کمک‌داوران جوان‌تر می‌شود و این بچه‌ها می‌توانند از تجربیات داور وسط استفاده کنند. یکی از ایراداتی که این کار داشت برگزاری کلاس‌ها برای کمک‌داوران میسر نشد وصرفا داوران وسط شامل آموزش شدند.»

در فوتبال روز دنیا همه قوانین از قبل تعیین‌شده است

وی در خصوص اینکه بخواهیم بین سطح داوری حال حاضر با سطح فوتبال ایران مقایسه‌ای انجام دهیم گفت: «من اصلاً موافق چنین مقایسه‌ای نیستم. ولی در کل این را بگویم که در فوتبال ما همه‌چیزمان به هم می‌آید. از نحوه مدیریتمان گرفته تا باشگاه‌ها و داوران و… . شما ببینید ((با اشاره به دیدار سپاهان و پرسپولیس)) وقتی می‌خواهیم یک دیدار را برگزار کنیم شاهد چه مشکلاتی می‌شویم. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته فوتبالی مثلاً اگر قرار باشد بازی رفت‌وبرگشت باشد درصد تماشاگرانش مشخص است، اگر بخواهند تک بازی باشد بازهم درصد تماشاگرانش مشخص است. ما همیشه سعی می‌کنیم یک هجمه‌ای به راه بیندازیم و درعین‌حال از شرایط سوءاستفاده کنیم تا به نفع خودمان بهره لازم را ببریم و این کار درستی نیست و متأسفانه درنهایت، دود این‌گونه اعمال به چشم هوادار می‌رود.»

هنجار و ناهنجاری‌هایی که در لیگمان داریم اثرش را روی تیم ملی هم می‌گذارد

داور برجسته فوتبال آسیا در ادامه افزود: «درگیری‌های داخل زمین، پرخاشگری‌ها بسیار زیاد است. هنوز از جام ملت‌ها مدت زیادی نیست که گذشته است و دیدیم که تیم ملی درعین‌حال شایستگی قربانی همین اعتراضات شد. ما هنجار و ناهنجاری‌های که در لیگمان داریم اثرش را روی تیم ملی هم می‌گذارد. بعد از جام ملت‌ها به‌جای اینکه از این مسابقات درس بگیریم متأسفانه دیدیم که اعتراضات و پرخاشگری‌ها افزایش یافت. من متأسفم بازیکنی که اشتباهی را مرتکب می‌شود بازهم همان اشتباه را تکرارمی کند.»

استرس‌های داور فقط به همان نود دقیقه ختم نمی‌شود

او در خصوص اینکه آیا همکارانش بعد از بازی‌ها نسبت به تصمیماتشان با وی تماس می‌گیرند اظهار داشت: «خب دوستان خیلی تماس می‌گیرند، ساعتی بعد از همین بازی روز گذشته که به اتمام رسید در مورد اینکه پنالتی بوده است یا نه تماس می‌گیرند و می‌پرسند که مثلاً درست تشخیص دادند یا ندادند. داوری انصافاً کار سختی است. آن نود دقیقه استرس را اصلاً کنار که بگذاریم اوقات بعدازآن هم‌فشارهای خاص خودش را دارد که مثلاً چطور می‌خواهد کارشناسی و ارزیابی بشود.»

من کارمند فدراسیونم هر چه ابلاغ کنند می‌پذیرم

فغانی در ادامه با اشاره به اینکه کارمند و طبیعتاً تابع دستورات فدراسیون است تأکید کرد: «من همیشه گفتم و در آرشیو صحبت‌هایم هم موجود است. من داور هستم و زیرمجموعه فدراسیون فوتبال به شمار می‌روم وآن ها موظف هستند که به من ابلاغ بدهند و من بروم قضاوت کنم. من اگر شامل محرومیتی هم بشوم تابع مقررات بودم و هر بازی هم اگر برایم ابلاغ زدند رفته‌ام و هر شهری هم باشد فرقی نمی‌کند. از لیگ دو گرفته تا لیگ یک و برتر هرکجا که رفته‌ام قضاوتم را انجام داده‌ام و به حواشی و حرف‌وحدیث‌ها هم که کاری ندارم.»

اگر کسی از من مدرکی دارد بیاید حتماً رو کند

وی همچنین با توجه به اظهارات سپاهانی‌ها گفت: «ببینید در این چند وقتِ اخیر شنیده‌ام که فغانی باید از طرفداران سپاهان عذرخواهی کند. اگر بنا به عذرخواهی باشد من در طول مسابقات اشتباه زیاد دارم، اگر قرار بر این باشد، من باید این هفته از این تیم عذرخواهی کنم و هفته دیگر از تیم دیگر عذرخواهی کنم. به‌هرحال ما باید واقع‌بین باشیم. همین تیم فوتبال سپاهان در سالی که تراکتور با تیم فوتبال نفت در هفته آخر بازی داشت، همان بازی که من با آن‌همه حواشی قضاوت کردم با اشتباه من موفق شد قهرمان لیگ برتر شود.»

((در این لحظه مجری برنامه‌ی اشاره به اخراج آندرانیک تیموریان در آن بازی می‌کند)) فغانی در این مورد می‌گوید: «من هرگز در تصمیماتم در ارتباط با مسائل انضباطی پشیمان نبودم. یعنی اگر به عقب برگردیم بازهم به این تصمیم را می‌گرفتم و خراب شدن جو هیچ تأثیری در این تصمیم نداشت. من در این خصوص معتقدم که بازیکن باید خودش مراعات کند و انتظار مراعات را از من نداشته باشد. متأسفانه من هنوز به خاطر یک اشتباهی که در همان بازی مرتکب شدم به تبریز نرفته‌ام. اتفاقاً تبریز از آن دست ورزشگاه‌هایی بود که من همیشه از قضاوت دران لذت می‌بردم. ولی همان‌طور که گفتم تابع فدراسیون هستم و اگر روزی از من بخواهند که به تبریز بروم می‌روم و کاری هم به این ندارم که مسئولان می‌خواهند ریخت من را ببیند یا نبینند. اتقاقا در این خصوص دل به دل راه دارد. قبل از همین بازی که اشاره کردم آقای کفاشیان با من تماس گرفت و گفت که جو بسیار ملتهب است و سعی کنید که اشتباهات داوری نباشد، که من هم در جواب گفتم که ما هم یک تیم هستیم و می‌خواهیم که برنده باشیم. متأسفانه حالا آن اتفاق افتاد اما اینکه به ما بگویند این تیم قهرمان شود و فلان تیم ببرد در خصوص من صدق نکرده است. اگر کسی احساس می‌کند هست و مدرکی وجود دارد عنوان کند. کسانی که درباره مسائل شرط‌بندی و درآوردن بازی‌ها صحبت می‌کنند حواشی در مورد خودشان بیشتر است. در همین چند ماه اخیر به مربیان خیلی از تیم‌ها مسائلی را ربط می‌دهند اگر قرار باشد او تمرکزش را معطوف این حرف‌ها کند که از کار اصلی دور می‌ماند، در رابطه با ما داوران هم همین است.»

هیچ‌وقت اصول خود را فدای مصلحت نمی‌کنم

وی درباره صحبت‌های یکی از مربیان راجع به سبک‌رفتاری فغانی و الگوبرداری برخی از داوران جوان از این سبک‌رفتار که باعث خراب شدن بازی می‌شود هم گفت: «من از روزی که به فوتبال آمدم چهارچوب کاری‌ام مشخص بود. در خصوص اشتباهات داوری من معتقدم که اگر به‌عنوان داور وارد وسط زمین می‌شوم باید فارغ از تمام چیزها اصول خود را رعایت کنم. اگر قرار باشد تیم‌ها سریک اوت یا سر یک کرنر سر پنالتی دائم اعتراض بکنند و این هجمه‌ها را به وجود بیاورند می‌شود همین داستان بازی سپاهان و پرسپولیس که بازیکن می‌آید می‌گوید که من فقط گفتم که چرا کرنر. کرنر را داور گرفته مگر تصمیمش برمی‌گردد. اینکه شما بدوید به سمت داور کار درستی نیست. همین دست پرت کردن‌ها می‌شود اعتراض با رفتار زننده. حالا چه با رفتار و چه با گفتار. بیاییم تا حدی این مسائل را در تیم‌هایمان رعایت کنیم. همین بازیکن در بازی مقابل پدیده همین رفتار را نشان داد و کارت زرد گرفت. ولی بازهم این بار در این بازی حساس این اشتباه را مرتکب شد. خب خود تیمش ضررمی بیند. حالا خدا کند منظور این آقا که مصاحبه کرده است الگو برداری از همین سبک داوری باشد. در غیر این صورت آن‌ها مشکلاتشان را مطرح کنند و من هم باید به‌جاهایی که باید پاسخگو باشم می‌روم و مشکلی از این بابت ندارم.»

با هیچ مربی و بازیکنی رابطه‌ای ندارم جز دو نفر

در ادامه وی در پاسخ به این سؤال که ممکن است بین داوران و مربیان ذهنیتی از قبل وجود داشته باشد و داور بیاید لجبازی انجام دهد و آِیا این ذهنیت می‌تواند در نحوه قضاوت تأثیرگذار باشد خاطرنشان کرد: «این ذهنیت‌ها وجود دارد. ولی من برای همین آقا که مصاحبه کرده است احترام زیادی قائل هستم و ایشان جزو مربیان پرافتخار ایران محسوب می‌شوند. ولی من با هیچ مربی هیچ رابطه نزدیکی ندارم جز حمید مطهری که یک کمک‌مربی است آن‌هم به خاطر این‌که باهم همکار بودیم. یا مثلاً مرتضی اسدی که باهم هم‌بازی بودیم. یادم می‌آید قبل از یکی از بازی‌ها به من گفت من اگر کارت بگیرم در بازی بعدی محروم می‌شوم و من آن لحظه متوجه صحبت او نشدم. همان لحظه مجتبی حسینی این صحبت را می‌شنود. من در همان بازی در دقیقه 5 به اسدی کارت دادم که مجتبی حسینی بین دونیمه آمد و گفت من آن حرف را شنیدم. من به حسینی گفتم ما خودمان را از هرکسی بیشتر دوست داریم و درواقع هم اگر اتفاقی می‌افتد سهوی است و سازمان‌دهی نمی‌شود.»

از پیشکسوتانمان می‌توانیم به بهترین وجه استفاده کنیم

فغانی در ادامه معتقد است که برای بهبود و کاهش این اعتراضات می شود از پیشکسوتان امر داوری در تیم ها بهره برد وی در همین رابطه افزود: «در تیم‌ها توصیه‌شده است که کارشناسان داوری استفاده کنند. از همین رو یکسری از کارشناسان داوری به چند تیم اضافه شدند ولی متأسفانه باشگاه‌ها به‌جای استفاده صحیح از این موضوع می‌خواستند از ارتباط این کارشناس با داور موردنظرشان استفاده کنند. این بنده خدا هم استخدام‌شده است و هر برج روی این پول حساب کرده است و در کل می‌خواهم بگویم ازاین‌دست مسائل هم پیش می‌آید.»

فردوسی پور نظراتش را به‌درستی به کارشناسان تحمیل می‌کرد

علیرضا فغانی با تمجید از عملکرد جدید تیم فوتبال برتر درباره بررسی صحنه‌های داوری گفت: «متأسفانه در برنامه نود آقای فردوسی پور به دلیل اشراف کاملی که به مسائل داوری پیداکرده بود و بارها از من جزوات داوری روز دنیا را می‌گرفت و مطالعه می‌کرد دیگر کارشناس داوری شده بود و بعضاً نظرات خودش را به‌درستی به کارشناس تحمیل می‌کرد اما با این رویه جدیدی که در این برنامه دنبال می‌شود شما از سه داور به‌روز استفاده می‌کنید به‌اضافه یک کمک‌داور بین‌المللی که دیگر حجت را برای بیننده تمام می‌کند. درحالی‌که از این‌یک کارشناس نمی‌توانستیم نظر درستی را استخراج‌کنیم.»

اخراج ایران پوریان قانونی بود

وی پس‌ازاینکه صحنه‌های داوری دیدار سپاهان و پرسپولیس که پخش شد درباره اینکه آیا اعتراضات ایران پوریان می‌توانست اخراج را در برداشته باشد بیان کرد: «این تنها به تشخیص داور است و در این مورد هیچ مترو معیاری نمی‌توان قائل شد. شاید اعتراضات مکرری از قبل داشته است و یا لحن بدی به‌کاربرده است و این کارت زرد نمی‌تواند اشتباه باشد. ضمن اینکه در این خصوص که می‌گویند داور یادش نبوده است که بازیکن کارت زرد داشِت هیچ فرقی نمی‌کند. وقتی کارت از جیب درآمد دیگر تمام است مثل بنجامین ویلیامز. اصلاً مهم نیست که یادش رفته است. کاری که پولادی کرد کارت زرد داشت وبه او در ابتدا کارت زرد نشان داد و بعداً متوجه شد این دومین کارتش است.»

از کمک‌داور پشت دروازه خوشم نمی‌آید

وی درباره تصمیم بازی استقلال و صنعت نفت هم گفت: «در آن صحنه کمک‌داور نباید دخالت می کردوقضاوت را باید به داور پشت دروازه می‌سپرد که اشتباه کرد.»

وی درباره فصل بعد و اینکه استفاده از کمک‌داور پشت دروازه، هم چنان وجود خواهد داشت هم افزود: «همان‌طور که قبلاً 4 داور اشتباه داشتند بعضاً این دو داور هم اشتباه دارند. خیلی از اوقات بوده که با تصمیماتشان تیمی را نجات دادند و خیلی از مواقع برای داور وسط مشکل ایجاد کردند. مثلاً آقای اکرمی دربازی استقلال وسپید رود به من گفت که صحنه خطا روی روزبه چشمی کرنر شده است اما بعداً دیدیم که باید پنالتی اعلام می‌شد. اما همین آقا پنالتی روی ترابی را وتو کرد و گفت اصلاً خطا اتفاق نیفتاده است وبعدا دیدیم که درست قضاوت کرد. امکان دارد خود من هم پشت دروازه بروم مثل داوران اشتباه کنم.

البته خود من به دلیل اینکه یک جورایی قدرت مانور داور گرفته می‌شود داور پشت دروازه را دوست ندارم. یک جاهایی شما به این بچه‌ها اطمینان می‌کنید، اگر تصمیم درست باشد لذت می‌برید و اگر مثل همین بازی استقلال و سپیدرود اشتباه رخ دهد واقعاً خیلی هجمه درست می شود. انشاء الله این فصل برخلاف فصل گذشته به داور و کمک‌داور آموزش لازم داده می‌شود و اگر یک مدرس به‌غیراز من را از آسیا بیاوریم و به هماهنگی برسیم می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.»

جریمه‌ها را سنگین‌تر کنیم تا اعتراضات کمتر شود

فغانی همچنین در ادامه با اشاره به اشتباهاتی که داوران در جام باشگاه‌های آسیا در موردتیم های ایرانی مرتکب شدند اظهار داشت: «هر سه نماینده ما در آسیا لطمات بدی را از داوران متحمل شدند ولی آیا هجمه‌هایی که به وجود آمد قابل‌مقایسه با داوران ایرانی بود؟ چراکه AFC جریمه‌های سنگینی را برای اعتراضات ازاین‌دست قائل می‌شود، اما در ایران چنین جریمه این نیست و دست مربیان برای اعتراض کاملاً باز است و می‌طلبد هم برای ما داوران و هم مربیان و بازیکنان جریمه‌ها و محرومیت‌ها بیشتر باشد.»

باشگاه‌ها باید خود را به VAR مجهز کنند

او درباره اینکه باید تا چند فصل دیگر شاهد حضور VAR به فوتبال ایران باشیم تصریح کرد: «آن چیزی که در وهله اول اهمیت دارد آن است که مسئولین ما ورود این فنّاوری را خواسته‌اند. خوشبختانه بچه‌ها چه در بحث مدیریت وسخت افزاری به قطر رفتند و در کلاس‌های آموزشی فیفا شرکت کردند. آقایان شکوری، فتاحی و دانیال مرادی در این کلاس‌های فیفا حضور پیدا کردند و اولین کلاس‌ها را ما به‌زودی برگزار خواهیم کرد و بقیه آن مربوط می‌شود به بخش سخت‌افزاری. هر استادیوم اگر خود را مجهز به VAR کند خیلی بهتر است تا اینکه بخواهیم آن را حمل کنیم زیاد جالب نیست. حالا در جلساتی که با باشگاه‌ها درحال برگزاری است می‌خواهیم با توجه به مجوز حرفه‌ای که باید باشگاه‌ها دارا باشند خودشان را مجهز به این سیستم کنند.»

موج نوی جامعه داوری از افراد تحصیل‌کرده شکل‌گرفته است

وی درباره اینکه مسئولان این سیستم که تعدادشان به 8 نفر می‌رسد چطور می‌خواهد جابه‌جا شوند و علاوه براین به درآمد کم داوران نیز اشاره کرد: «من در جایگاهی نیستم که پاسخ این سؤال را بدهم اما شما در نظر بگیرید همین کمک‌داوران پشت دروازه هم هزینه در برداشته است و حتماً مسئولان اعتبارش را دیده‌اند که در صورت ورود به اعتبار فوتبال ایران کمک خواهد کرد. VAR خیلی بحث بازدارنده‌ای هم خواهد داشت. او درباره حق‌الزحمه داوران تأکید کرد: «ما انتظار داشتیم با توجه به اینکه رئیس ما عضو کمیته است سهم خواهی بیشتری بتواند داشته باشد اما به‌هرحال خیلی خوشحالم که آقای اصفهانیان دیگر نیستند و امیدوارم با این موج نو تحصیل‌کرده‌ای که وارد جامعه داوری شده است دوستان برنامه‌هایی را ارائه کنند، هم چنانکه برنامه‌هایی هم ارائه‌شده است و خوشبختانه آقای شکوری باحوصله همه برنامه‌ها را می‌خواند و آرزو می‌کنم شرایط به‌کلی تغییر کند. البته من به‌هیچ‌وجه موافق مقایسه درآمد فوتبالیست‌ها و داوران نیستم و معتقدم هرکسی به‌حسب استعدادش می‌تواند به حقوق و مزایا برسد.»

دو سال با معرفی یک شخص سهیمه خودمان را سوزاندیم!

او درباره داوران بین‌المللی هم افزود: «تا سال گذشته من به‌تنهایی تنها داور بین‌المللی بودم اما خوشبختانه آقای بنیادی فر امسال اضافه شدند و دو قضاوت در مرحله مقدماتی داشتند اما در مراحل بعدی مسابقات AFC CUP را در مرحله حذفی قضاوت خواهند کرد. من هم دو بار به استرالیا و یک‌بار به ژاپن و کره جنوبی رفتم و در مرحله حذفی هم باید در تاریخ اول تیرماه بازی هیوندای موتورز و گوانژو چین را قضاوت خواهیم کرد. داوران در آسیا طبق قضاوت‌هایی را که انجام می‌دهند و ارزیابی‌هایی که می‌شوند به کتگوری A و کتگوری B تقسیم می شوند. در حال حاضر همه بچه‌های ما در کتگوری B حضور دارند. جای تأسف و تعجب است که دو سال، نفرهفتم ما آقای غلامی معرفی شد، کسی که در ایران هم حدنصاب تست را به‌سختی رفته بود ولی متأسفانه دو سال او رامعرفی کردند. او در همان روز اول رد شد و سهمیه ما برای دو سال سوخت. امسال باید ببینیم چه تدبیری می‌اندیشند. آقای زاهدی فر را من یادم است که از سه سال برای لیست بین‌المللی در نظر می‌گرفتند و این برای خود من جای سؤال است که می‌گویند خود ایشان تمایلی ندارد والان هم 34 سال هستند و با توجه به سیاست‌های جدیدی AFC پ بعید است وی را به لیست A دعوت کنند.AFC برای ارتقای داوری در آسیا یک سری اکادمی جدیدی راه‌اندازی کرده است و در این اکادمی از داوران جوان از 23 سال تا 28 سال بهره می‌برد که از ایران برادرخانم من آقای امیرعرب براقی و خانم لشنی حضور دارند که البته متأسفانه خانم لشنی با تصادفی که داشتند دیگر قادر به ادامه نبودند. این داوران چهار سال زیر نظر AFC هستند و این بچه‌ها می‌آیند در سطح اول فوتبال خودشان داوری می‌کنند. البته اکثر بچه‌های این اکادمی بین‌المللی شدند وحالا معلوم نیست که این آقای عرب براقی چه زمانی بین‌المللی می‌شوند و البته این‌ها هیچ تستی ندارند و یکسره الیت آسیا می شوند.

بروز استعداد در داوری خانم‌ها حاصل یک برنامه‌ریزی نبوده است

او در پایان درباره بخش بانوان هم با اشاره به موفقیت‌هایی که به دست آورده‌ایم گفت: «ما در بخش داوری فوتبال بانوان استعدادهای خوبی راداریم که اتفاقات خوبی را رقم زدند. مثلاً خانم مهسا قربانی که به جام ملت‌ها راه یافت که مسابقات خیلی معتبری است اما مثل فوتسال انعکاس پیدا نکرد. در بخش فوتسال خانم‌های زری فتحی و گلاره ناظمی بودند که حتی به جام ملت‌های اروپا دعوت شدند و البته این‌ها همه بر اساس استعدادها و توانایی‌های خودشان رقم خورده و اینکه ما بگوییم نتیجه یک برنامه‌ریزی هستند واقعاً به این شکل نیست. البته اکادمی در هردو بخش خانم‌ها و آقایان راه افتاده است که در آینده آرزومی کنم افراد خوبی از این اکادمی ها به جامعه داوری معرفی شوند.»

مردم از من بیشتر نگران حقوقم از جام جهانی اخیر هستند

او درباره اینکه تا حالا چند نفر از وی درباره اینکه حق‌الزحمه داوری خود را از جام جهانی گرفته است سؤال کرده‌اند گفت: «مردم به‌هرحال لطف دارند (با خنده) و ابراز نگرانی می‌کنند و مثل‌اینکه برای این پول نقشه کشیده‌اند. ولی این مشکلاتی است که گریبان گیر کل کشورمان است و هنوز موفق به دریافت آن نشدم. البته قبلاً میسر بود که از طریق فدراسیون و وزارت امور خارجه مثل جام جهانی قبلی پولمان را بگیریم. اینکه شاید بگویند چون دلار بالا رفته است و به نفعت تمام شد باید بگویم که من دوست دارم دلار پایین بیاید تا حداقل شرایط معیشتی مردم بهتر شود.»

او در جمله آخرش هم اشاره کرد: «هرچه تعامل بیشتری بین جامعه داوری و جامعه مربیان و جامعه بازیکنان وجود داشته باشد بازخورد بهتری در فرایند داوری‌ها به وجود خواهد آمد و این‌گونه مسائل که بخواهیم همدیگر را زیرسوال ببریم و تحقیرکنیم دودش به چشم خود همان افرادی می‌رود که به این مسائل دامن می‌زنند.»

منبع : ورزش3